Z inicjatywy Duszpasterzy wspieranych przez Wspólnotę Domowego Kościoła od 18 lat w naszej parafii pielęgnowana jest piękna tradycja bardzo uroczystego obchodzenia Święta Świętej Rodziny w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu.

Niedziela ta przypadła w tym roku w ostatni dzień roku kalendarzowego 31 grudnia. Na sumę parafialną przybyło wielu małżonków. Małżonkowie przychodzili tradycyjnie z kwiatami lub drobnymi upominkami tak jak zakochani na randkę.

Już na rozpoczęcie Mszy świętej „Marsz Weselny” Mendelsona przeniósł małżeństwa do czasu, kiedy stanęły na ślubnym kobiercu.

Wyjątkowo podniosły akcent stanowiło uroczyste odnowienie przysięgi małżeńskiej, kiedy to przybyli małżonkowie parami stanęli na przeciwko siebie i trzymając się za ręce powtarzali za ks. proboszczem Andrzejem Kowalskim formułę odnowienia przysięgi małżeńskiej. Następnie duszpasterze naszej parafii dokonywali indywidualnej ceremonii błogosławieństwa każdego małżeństwa.

Po komunii, uwielbiając Boga, małżonkowie modlili się zawierzając swoje małżeństwa i rodziny tekstem pięknej modlitwy małżeńskiej. Jak co roku było dużo małżeństw przy ołtarzu, małżeństw w różnym wieku, z różnym stażem i doświadczeniem. Klimat rodzinnego świętowania podkreślało czynne włączenie się rodzin Domowego Kościoła w obsługę liturgiczną Mszy Świętej.

Po Mszy Świętej, przy ołtarzu Świętej Rodziny ks. Proboszcz i ks. Bartosz wręczali każdemu małżeństwu uczestniczącemu w tej uroczystej ceremonii okolicznościową pamiątkę przygotowaną przez Wspólnotę Domowego Kościoła – rodzinny kalendarz DK na 2024 rok.

Pragnąc zatrzymać przeżywaną uroczystość w pamięci, rodziny stanęły także do wspólnego zdjęcia pod obrazem Świętej Rodziny.

Akt zawierzenia Świętej Rodzinie z Nazaretu

Święta Rodzino z Nazaretu, Jezu, Maryjo, Józefie,
zawierzamy Waszej miłości i opiece naszą relację małżeńską oraz dar sakramentu małżeństwa.
Niech przez Wasz przykład oraz troskę codziennie wzrastają w nas miłość, wierność i uczciwość małżeńska. Święta Rodzino z Nazaretu, Jezu, Maryjo, Józefie, zawierzamy Waszej miłości i opiece nasze dzieci oraz dar i powołanie do ojcostwa i macierzyństwa, także duchowego.
Niech przez Waszą czułą miłość i nieustanną obecność, nasz dom będzie miejscem wzrastania w miłości i świętości.

Święta Rodzino z Nazaretu, Jezu, Maryjo, Józefie,
zawierzamy Waszej miłości i opiece naszą relację z Kościołem i światem oraz dar powołania do służby i ewangelizacji.

Święta Rodzino z Nazaretu,
poprowadź nas do bycia odważnymi świadkami Krzyża i Ewangelii,
przez wierną służbę w naszych rodzinach, parafiach oraz wspólnotach. Amen