Przed tzw. długim weekendem majowym, w ostatnią niedzielę kwietnia obchodzimy Niedzielę Modlitw za Kierowców. Jej organizatorami jest Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska. Ten dzień jest wpisany do ogólnopolskiego kalendarza duszpasterskiego KEP. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi wiernym i ludziom dobrej woli na bardzo ważną sprawę bezpieczeństwa i kultury drogowej oraz powierzenie Panu Bogu w modlitwie wszystkich kierowców i innych użytkowników drogi.

 

Bliźni na drodze

Drogi nalezą do wszystkich. W drodze rzadko bywa się samemu – przeważnie dzieli się ją z innymi ludźmi. Nazywamy ich współużytkownikami ruchu drogowego. Sztuką jest jednak widzieć we współużytkowniku drogi swego bliźniego – siostrę i brata. Dla wyznawców Chrystusa drugi człowiek jest bliźnim

Głoszone przez Duszpasterstwo Kierowców motto: „Kierujmy się miłością na drodze”, trzeba ubierać w praktykę dobrych postaw, zachowań i wzajemnego szacunku. 

Przyzywajmy więc orędownictwa św. Krzysztofa, patrona podróżnych i kierowców, ale też pamiętajmy o tym, że: chrześcijanin siadając za kierownicę zawsze jest trzeźwy, powinien się kierować miłością na drodze.

Potrzebna jest nam miłość do drugiego człowieka i tego też na drodze, którego nie muszę za wszelką cenę wyprzedzić, miłość do tych, którzy jadą ze mną, aby nie spotkało ich coś złego, miłość do pieszych, do korzystających z hulajnogi, do rowerzystów i wszystkich korzystających z drogi. Miłość rozpoczyna się od życzliwego myślenia o innych, dobrego mówienia o nich i życzliwych gestów.

Potrzeba też reagowania na naganne postawy kierowców, zwłaszcza na te, które zagrażają bezpieczeństwu dla życia i zdrowia innych użytkowników drogi.

Tworzenie kultury drogowej

Dziś coraz częściej mówi się o tworzeniu kultury drogowej w miejsce jedynie zachowywania przepisów ruchu drogowego. Same przepisy i ch znajomość nie wystarczy do większego bezpieczeństwa na drodze. Od strony kierowcy – czy lepiej – użytkowników drogi, potrzebne jest lepsze zrozumienie – chodzi o ich ducha i kształtowanie odpowiednich postaw użytkowników drogi.

Ważne są inicjatywy: Stop nietrzeźwym kierowcom!

                                        Stop piratom drogowym!

Ale ważne są może jeszcze bardziej:

                                    Bądź życzliwym i trzeźwym kierowcą!

                                    Bądź odpowiedzialnym kierowcą!

Wypadki dzieją się ciągle

Pomimo znacznej poprawy bezpieczeństwa drogowego, co jest widoczne w statystykach policyjnych, niestety, każdy miesiąc, tydzień i dzień  przynosi smutne doniesienia o kolejnych wypadkach i tragediach na drodze. Tylko w trzech pierwszych miesiącach 2024 wydarzyło się 4101 wypadków, w których zginęło 391 osób, a rany odniosło 4731 osób.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska zaprasza do włączenia się w obchody Niedzieli Modlitw za Kierowców poprzez indywidualną i wspólnotową modlitwę w parafiach. Dbając o kulturę bezpieczeństwa na drodze, troszczymy się jednocześnie o bezpieczeństwo i zdrowie drugiego człowieka – mojego bliźniego.